Już wkrótce na scenie Teatru Rampa z towarzyszeniem grającego na żywo zespołu zabrzmią największe hity Queen, jak We Are The Champions, We Will Rock You czy – obowiązkowo – Bohemian Rhapsody. Twórcy widowiska niewątpliwie zmierzą się z legendą tych przebojów i odczytają ją na nowo. Zwłaszcza utwór Bohemian Rhapsody uznany za najlepszy utwór w historii muzyki popularnej zwrócił ich uwagę na nowatorski
i wyjątkowy charakter samej rapsodii jako gatunku muzycznego, który  ich zainspirował.

Gdy przyjrzymy się bliżej Bohemian Rhapsody, zauważymy że ten niezwykły utwór utrzymany w stylu rock opery,  łączy w sobie całkowicie różne fragmenty – od śpiewanych a capella przez balladę operową aż po partie hard rockowe. Nic dziwnego, że stanowił punkt zwrotny i największe osiągniecie w karierze zespołu Queen.

Rapsodia jako gatunek to zarówno rodzaj pieśni wywodzący się z antycznej Grecji, jak i utwór instrumentalny o bardzo swobodnej formie. Pochodzi od słów rapto i ode i może być  tłumaczona jako „tkana muzyka”.  Posiada bardzo dowolną, improwizowaną budowę, opartą na różnych motywach. Ta niezbyt często przywoływana forma, swobodniejsza niż wariacje na temat, bardzo trafnie określa to, czego twórcy Rapsodii z Demonem dokonali, łącząc ze sobą w zaskakujący i ciekawy sposób najbardziej znane przeboje Queen. Być może zatem obok słynnej Błękitnej Rapsodii George’a Gershwina czy Rapsodii Johannesa Brahmsa na alt, chór męski i orkiestrę będziemy mieli pierwszą sceniczną Rapsodię z Demonem na aktorów i band.

             Jakub Wocial – kierownik Sceny Muzycznej Teatru Rampa zaprosił do współpracy przy tym projekcie młodych twórców o międzynarodowej sławie i doświadczeniu. Na reżysera wybrał  Michela Driesse – holenderskiego reżysera i aktora tworzącego w Londynie, San Francisco, Singapurze oraz w Niemczech; choreografię powierzył Santiago Bello – uznanemu hiszpańskiemu choreografowi i tancerzowi współpracującemu z Rampą od kilku lat. Kierownikiem muzycznym tego przedsięwzięcia jest Jan Stokłosa, który przygotował również nowe aranżacje najsłynniejszych przebojów zespołu Queen. Wszyscy razem stworzyli pierwszy w Polsce projekt oparty na największych przebojach legendarnej grupy Queen, niezwykłą muzyczno-sceniczną rapsodię – Rapsodię z Demonem.

 

Scenariusz: Katarzyna Kraińska

Reżyseria: Michel Driesse

Kierownictwo muzyczne: Jan Stokłosa

Choreografia: Santiago Bello

 

Występują:

Kuba Molęda, Jakub Wocial, Anna Kędroń, Agnieszka Fajlhauer, Brygida Turowska, Dominika Łakomska, Kamil Dominiak, Sebastian Machalski, Natalia Piotrowska, Barbara Gąsienica-Giewont, Wiktoria Jabłońska, Robert Tondera, Daniel Zawadzki

 

oraz tancerze:

Ewelina Kruk, Natalia Kielan, Nika Warszawska-Ratajczak,
Patryk Gładyś, Michał Cyran, Santiago Bello